- Główna
- Baza wiedzy
- Czy warto wynająć powierzchnię magazynową?
Czy warto wynająć powierzchnię magazynową?
28.07.2023, autor: Reslogistic
Czy warto zdecydować się na wynajem powierzchni magazynowych? Nie każda firma musi posiadać własny magazyn – niektóre przedsiębiorstwa decydują się na wynajem powierzchni magazynowych, co jest nie tylko uzasadnione ekonomicznie. Jakie inne zalety niesie ze sobą wynajem powierzchni magazynowych?
W 2017 roku powierzchnia magazynów w Polsce przekroczyła 13,5 mln m kw. Najwięcej magazynów zostało wybudowanych w roku 2020 i było to w okolicach Warszawy, Szczecina, Poznania i Katowic. Duża ilość nowych inwestycji świadczy o dużym popycie na usługi magazynowe. Jest to również dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy wahają się czy budować własne hale magazynowe czy zdecydować się na wynajem powierzchni magazynowych.
Nie każda firma produkcyjna czy handlowa musi posiadać własny magazyn. Budowa takiego obiektu jest kosztowna i czasochłonna. Firmy, które potrzebują magazynów do prowadzenia swojej działalności, mogą skorzystać z alternatywnych rozwiązań – wynajmu powierzchni magazynowej.
Powody dla których warto postawić na wynajem powierzchni magazynowych
1. Wynajem magazynu jest tańszy niż budowa.
Dla dużych firm własna powierzchnia magazynowa jest niezbędna – małe i średnie firmy zazwyczaj jej nie posiadają. Oczywiście, wiele zależy od planu rozwoju branży i firmy, ale miesięczny koszt wynajmu magazynu jest często sporo niższy niż utrzymywanie własnego obiektu. Oprócz kosztów budowy hali magazynowej przedsiębiorcy muszą również brać pod uwagę opłaty eksploatacyjne. Najlepszym sposobem sprawdzenia co jest korzystniejsze- czy budowa magazynu, czy wynajęcie powierzchni magazynowej to symulacja kosztu każdej opcji.
2. Natychmiastowy dostęp do powierzchni magazynowej.
Budowa magazynu może zająć miesiące, a firmy mogą wynajmować powierzchnię magazynową już po podpisaniu umowy. Można liczyć również na kontrakty krótkoterminowe. Dzięki temu z magazynu mogą korzystać tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebują.
Gdy właściciel magazynu podpisuje z najemcą nową umowę, szybki dostęp do powierzchni magazynowej jest szczególnie ważny. W takim przypadku zazwyczaj nie ma czasu na rozbudowę posiadanego już magazynu. Trzeba skorzystać z jednej z dostępnych ofert.
3. Wynajem powierzchni magazynowych to ogromne możliwości.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy, który chce wynająć magazyn, lokalizacja jest bardzo ważna. Polski rynek powierzchni magazynowych rośnie z roku na rok, więc możliwości są ogromne. Magazyny do wynajęcia dostępne są w różnych miastach, Warszawa, Kraków, Katowice, Rzeszów – to tylko kilka przykładów. Duża liczba magazynów w różnych rejonach Polski zapewnia nie tylko wybór na jak najbardziej dogodną lokalizację, ale także umożliwia negocjowanie cen. Przedsiębiorcy poszukujący magazynu do wynajęcia mogą liczyć na korzystne czynsze.
4. Elastyczność: wynajem powierzchni magazynowych według potrzeb.
W przypadku gdy, przedsiębiorca kończy współpracę z jednym ze swoich kluczowych klientów i tak ponosi koszty utrzymania magazynu, mimo tego, że nie jest odpowiednio zapełniony. Taka sytuacja nie dotyczy wynajmu magazynów. Długość umowy z właścicielem powierzchni magazynowej można dostosować do długości partnerstwa z głównym odbiorcom. Elastyczność to kolejna zaleta przy wynajmie magazynu.
Reslogistic posiada powierzchnie magazynowe do wynajęcia w Parku logistycznym w Rogoźnicy oraz w Rudnej Małej. Są to magazyny wysokiego składowania dostosowane do obsługi praktycznie każdej branży.
Wynajem magazynu zewnętrznego z logistyką to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści, szczególnie dla firm pragnących zwiększyć efektywność swoich operacji. Połączenie przestrzeni magazynowej z kompleksową obsługą logistyczną pozwala na płynniejsze zarządzanie łańcuchem dostaw. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą skoncentrować się na swoim głównym biznesie, zamiast zajmować się szczegółami związanymi z magazynowaniem i dystrybucją.
Sukces w branży e-commerce zależy m.in. od skutecznego marketingu oraz sprawnej logistyki. Co więc zrobić, aby obsługa sklepu internetowego była szybka i spełniała oczekiwania klientów? Rozwiązanie to fulfillment e-sklepu. Sprawdź, co kryje się za tym pojęciem i jak wygląda w praktyce.
Efektywny łańcuch dostaw to fundament działania wielu firm, m.in. sklepów internetowych oraz przedsiębiorstw produkcyjnych. Jaki ma z tym związek logistyka magazynowa? I co zrobić, aby zoptymalizować jej działanie? Dowiesz się tego w poniższym artykule