- Główna
- Baza wiedzy
- Magazyn wysokiego składowania
Magazyn wysokiego składowania
16.06.2023, autor: Reslogistic
Dynamiczny rozwój branży logistycznej i pojawienie się nowoczesnych operatorów logistycznych, sprawiły, że i w ten sektor wkroczyły zaawansowane technologie, które w znaczny sposób przyczyniły się do ewolucji tego typu firm zmieniając ich model funkcjonowania – w pełni dostosowując do potrzeb i wyzwań nowoczesnego rynku.
Rozwojowi temu towarzyszy transformacja niezbędnego zaplecza, w tym, hal magazynowych, które obecnie wyposażane są w najnowocześniejsze systemy magazynowo – logistyczne. Mowa tu o halach magazynowych najwyższych klas: A i B. Co więcej, w najwyższej grupie, najnowocześniejsze i najnowsze obiekty zaczynają się już wymykać przyjętej klasyfikacji, uzyskując standard typu: A+ lub A++.
Wśród tych najnowocześniejszych i zaawansowanych technologicznie hal magazynowych, pojawiają się – coraz chętniej wybierane przez inwestorów – magazyny wysokiego składowania. Poniekąd stały się one remedium na kłopoty z dostępem do odpowiednich powierzchniowo gruntów pod budowę wielkich, przestrzennych magazynów; odpowiedzią na rosnące koszty utrzymania powierzchni magazynowych i zapewnienia im odpowiedniej liczby wykwalifikowanego personelu do obsługi rozległych magazynowych powierzchni. Większe zainteresowanie magazynami wysokiego składowania, wynika również ze znacznie większych możliwości tychże, aniżeli tradycyjnych magazynów o małej kubaturze.
Magazynowanie towarów czyli przechowywanie ich do momentu sprzedaży i wysyłki do klienta to niezwykle istotny element prowadzenia działalności handlowej. Zaniedbania związane z odpowiednim magazynowaniem mogą rzutować na jakość towaru, a nawet doprowadzić do jego zniszczenia. Z tego względu na rynku powstały wyspecjalizowane firmy, które gwarantują najwyższą jakość przechowywania towarów i gwarancję ich bezpieczeństwa. Spośród wielu rodzajów magazynów jednymi z najbardziej efektywnych są magazyny wysokiego składowania.
Magazyn wysokiego składowania towarów
Wysokie składowanie towarów w magazynach to przede wszystkim korzyści ekonomicznych. Na tej samej powierzchni można przechowywać więcej towarów, co pozwala na obniżenie kosztów magazynowania. Wykorzystywane w magazynach wysokiego składowania systemy transportowe i przenośniki pozwalają na szybkie i bezpieczne składowanie i pobieranie towarów ze specjalnie dostosowanych regałów. Co istotne, nie powstała jeszcze jednoznaczna definicja precyzyjnie określająca magazynu wysokiego składowania, zarówno pod względem polskich norm, jak i obowiązujących przepisów BHP.
Najczęściej, w ich kategoryzacji, stosuje się tytułowe kryterium wysokościowe, według którego:
– magazyny niskiego składowania to te do 4,2 m,
– magazyny średniego składowania mieszczą się w grupie od 4,2 do 7,2 m,
– magazyny wysokiego składowania, to obiekty pozwalające na składowanie towarów powyżej 7,2 m.
Składowanie towarów na paletach
Magazyn wysokiego składowania przeznaczony jest przede wszystkim do przechowywania towarów na paletach. Zunifikowany rozmiar palet, do których dostosowane są urządzenia w magazynie pozwala w najbardziej optymalny sposób zarządzać przechowywanym towarem. Niezależnie od rodzaju towaru z jakim mamy do czynienia, jesteśmy w stanie w bezpieczny i szybki sposób zarządzać jego przechowywaniem. Zarówno załadunek towarów do magazynu, jak również ich wyładunek odbywają się szybko i w sposób, który nie powoduje ryzyka ich uszkodzenia.
Magazyn wysokiego składowania wykonany jest z lekkich materiałów i wznoszone, jako jednokondygnacyjne hale. Co ciekawe, w wielu wypadkach rozwiązania ich konstrukcji nośnej mogą wspierać się nawet bezpośrednio na samych regałach. Są to konstrukcje o znacznej wysokości użytkowej i z dużym stopniem wypełnienia swojej objętości. W pełni nowoczesne, zautomatyzowane, zamknięte; wyposażone w lekkie, ale wytrzymałe wielopoziomowe regały; w specjalistyczne rampy do przeładunku; zautomatyzowane transportery; różnorodne programowane przenośniki, urządzenia do specjalistycznego układania, dźwigi regałowe, systemowe wózki widłowe lub wózki do komisjonowania (rozdzielania i rozformowania zbiorczych jednostek, jakimi są np. palety). Dodatkowo, stanem takiego magazynu zarządza zintegrowany system komputerowy, gdyż w profesjonalnym składowaniu nie może być przypadkowości, a sam cykl musi przebiegać sprawnie, według obowiązujących norm, przepisów i zaleceń.
Dlatego, ze względu na swoją specyfikę, wysoki stopień automatyzacji i standardy bezpieczeństwa, magazyn wysokiego składowania może być obsługiwany wyłącznie przez przeszkolonego pracownika z odpowiednimi kursami i certyfikatami.
Magazyn wysokiego składowania często stawia się w standardzie – VNA (Very Narrow Aisle). Jak sama nazwa wskazuje – charakteryzują go – wąskie korytarze robocze, spora przepustowość, bardzo wysoki współczynnik wykorzystania powierzchni i kubatury obiektu wraz z innowacyjnym systemem logistycznym.
Magazyn wysokiego składowania Rzeszów, Podkarpacie
Firma Reslogistic oferuje kompleksową obsługę logistyczną i magazynową, w tym wysokiej klasy magazyny wysokiego składowania. Nasze obiekty znajdują się w okolicy Rzeszowa, w bliskiej odległości od autostrady A4, drogi ekspresowej S19 oraz lotniska Rzeszów-Jasionka. To umiejscowienie daje nam szerokie możliwości transportowe, które pozwalają w krótkim czasie odbierać i wysyłać towary z całej Polski, Europy i Świata.
Magazyn wysokiego składowania oferowany przez naszą firmę to najwyższej klasy obiekt, który zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Obsługą naszych magazynów do wysokiego składowania zajmują się wykwalifikowani pracownicy czuwający na bezpiecznym przechowywaniem towarów, ich odbiorem i wydawaniem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań.
Sukces w branży e-commerce zależy m.in. od skutecznego marketingu oraz sprawnej logistyki. Co więc zrobić, aby obsługa sklepu internetowego była szybka i spełniała oczekiwania klientów? Rozwiązanie to fulfillment e-sklepu. Sprawdź, co kryje się za tym pojęciem i jak wygląda w praktyce.
Efektywny łańcuch dostaw to fundament działania wielu firm, m.in. sklepów internetowych oraz przedsiębiorstw produkcyjnych. Jaki ma z tym związek logistyka magazynowa? I co zrobić, aby zoptymalizować jej działanie? Dowiesz się tego w poniższym artykule
Efektywne funkcjonowanie firmy produkcyjnej jest ściśle powiązane z logistyką. Płynny łańcuch dostaw to bowiem jeden z najważniejszych elementów wpływających na wydajność produkcji. Co zrobić, aby zoptymalizować ten proces? Dowiedz się, co oznacza logistyka dla producentów oraz jaki ma związek z gospodarką magazynową.