Dystrybucja i logistyka artykułów spożywczych to prawdziwe wyzwanie ze względu na krótki termin przydatności produktów w branży FCMG.

Terminy przydatności produktów spożywczych, utrzymanie ich świeżości, sprzedaż z zachowaniem jak najmniejszych strat to prawdziwe wyzwanie z jakim należy się mierzyć w tej branży.

Logistyka dla branży spożywczej

Zadaniem operatora logistycznego obsługującego branżę spożywczą jest odciążenie firmy z działań związanych z obsługą magazynową. Coraz częściej branża spożywcza decyduje się na outsourcing logistyki w zakresie magazynowania produktów spożywczych oraz ich wysyłki. Firma, która powierza operatorowi logistycznemu (firmie logistycznej) magazynowanie i dystrybucję swoich produktów oczekuje w obsłudze wielu usprawnień i optymalizacji kosztów.

Kompletny outsourcing

Obsługi produktów spożywczych nie podejmuje się każda firma logistyczna. Jest to produkt bardzo specyficzny – wrażliwy pod względem przechowywania i warunków magazynowania. Jest to podyktowane m.in krótkimi terminami przydatności produktów do spożycia. Optymalizacja łańcucha dostaw musi być realizowana wzorcowo. Przejrzyście muszą wyglądać poszczególne stany magazynowe, raporty, zestawienia w wersji elektronicznej z pominięciem najbardziej popularnej i biurokratycznej wersji papierowej dokumentów.

 

Nie bez znaczenia jest również lokalizacja magazynu, dostępność do niego, względy higieniczne, przeszkolony personel, odpowiednie wyposażenie do załadunku i rozładowania towarów. Istotne są również względy bezpieczeństwa żywności HACCP i DDD, odpowiednie standardy jej przechowywania oraz samego transportu produktów w kontrolowanej temperaturze, jeśli produkt tego wymaga. Wiele z tych ważnych punktów przekłada się również na terminowość dostaw i realizowanych usług.

Logistyka napojów i żywności

Udoskonalany przez nas informatyczny system magazynowy WMS, który pozwala na integrację z praktycznie każdym systemem ERP klienta upraszcza wiele codziennych zawiłości. Pozwala na efektywne zarządzanie produktami z branży spożywczej i bezpieczne ich przechowywanie. Wprowadzenie towarów do magazynu wiąże się z analizą dat przydatności wszystkich produktów do spożycia. Umożliwia to z kolei sprawną wysyłkę takiego asortymentu. Towary z najkrótszymi terminami opuszczają magazyn jako pierwsze.

 

First Expired, First Out

W logistyce magazynowej dla produktów spożywczych istotną rolę odgrywa odpowiednia rotacja asortymentu w magazynie. Najlepszą z metod wydawania towarów jest FEFO (First Expired, First Out), według zasady – pierwsze traci ważność, pierwsze wychodzi. Zatem według tej zależności w pierwszej kolejności powinny trafić do wysyłki produkty z najkrótszym terminem ważności. Należy pamiętać, że w tym przypadku chcąc usprawnić proces kompletacji produkty o różnych datach przydatności powinny posiadać odrębne lokalizacje. Dzięki temu nie tylko przyśpieszamy pełną obsługę magazynowo logistyczną ale również eliminujemy możliwość wystąpienia ewentualnych pomyłek.

Obsługa branży FMCG

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszą firmą logistyczną Reslogistic w zakresie magazynowania i dystrybucji produktów spożywczych w tym zdrowej żywności napisz do nas lub zadzwoń. Określ jakich usług potrzebujesz, a my przygotujemy stosowną ofertę. Jesteśmy magazynem zewnętrznym dla producentów, dystrybutorów czy hurtowni i sklepów internetowych art. spożywczych z całej Polsce w tym na Podkarpaciu, w Małopolsce, w Lubelskim, Świętokrzyskim, Łódzkim, Śląskim, Dolnośląskim, Lubuskim Mazowieckim, Podlaskim, Wielkopolskim, Warmińsko Mazurskim, Zachodnio Pomorskim, Opolskim czy Pomorskim.

 

Reslogistic – Usługi Magazynowe Rzeszów