- Główna
- Baza wiedzy
- Przeładunek towarów/ cross-docking
Przeładunek towarów/ cross-docking
06.10.2023, autor: Reslogistic
Przeładunek towaru może odbywać się zarówno w sposób bezpośredni, czyli z jednego środka transportu na drugi, jak również w sposób z dodatkową usługą- ze składowaniem towarów w magazynach tymczasowego składowania. Załadunek następuję po kilku dniach na inny środek transportu.
Przeładunek towaru- jak zrobić to sprawnie?
Szybki, sprawny a przede wszystkim bezpieczny przeładunek towarów, zależy od kilku czynników. Mianowicie od wyspecjalizowanej kadry pracowniczej, także od nowoczesnego sprzętu oraz wcześniejszego zaplanowania załadunku i rozładunku.
1. Wyspecjalizowana załoga - ma bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o przeładunek towaru. Ważne, aby była do dyspozycji odpowiednia ilość osób, a co ważniejsze liczy się ich zaangażowanie oraz umiejętność dotyczące bezpiecznego, szybkiego zaplanowania pracy.
2. Sprzęt – to dzięki niemu zależy czy towar nie ulegnie uszkodzeniu, dzięki jego jakości oraz niezawodności. Ważnym aspektem jest posiadanie odpowiednich urządzeń, które są dostosowane do standardowych, jak i nietypowych ładunków.
W naszej ofercie usług przeładunkowych mamy:
· typowy cross-docking, polegający na bezpośrednim przeładunku towarów z jednego środka transportowego na kolejny i dalszym jego transporcie;
· konsolidację ładunku w magazynie, polegającą na czasowym przechowaniu dostarczonych z różnych źródeł przesyłek do momentu skompletowania pełnego ładunku.
Cross-docking wymaga bardzo dokładnej koordynacji przyjęcia oraz wydania towarów. Innym określeniem tej usługi jest przeładunek kompletacyjny, polegający na przeładowaniu i wysyłce produktów do określonego odbiorcy zaraz bezpośrednio po dostarczeniu ładunku do magazynu, bez konieczności składowania.
Tym co wyróżnia cross-docking i jest jego zaletą, to fakt w którym pomijamy procesy magazynowe. Generuję to dla operatora logistycznego o wiele mniejsze obciążenie, a także nie wymaga wykorzystywania powierzchni do przechowywania asortymentów. Dodatkowo przekłada się to na niższy koszt obsługi w przypadku wyboru usług cross dockingu przez firmę zewnętrzną.
Zalety cross-dockingu:
· Redukcja kosztów, pominięcie etapu magazynowania towarów,
· Synchronizacja produkcji, dostaw oraz zaopatrzenia,
· Skrócenie czasu dostaw do kolejnych etapów realizacji zleceń i odbiorcy końcowego,
· Zachowanie płynności łańcucha dostaw na linii dostawca- klient,
· Ograniczenie liczby ewentualnych błędów,
· Brak potrzeby posiadania powierzchni magazynowej do składowania towarów,
· Możliwość skorzystania z różnych metod wysyłki proponowanych przez operatora logistycznego.
Wady cross-dockingu:
· W fazie początkowej konieczne jest sprawdzenie podmiotów odpowiadających za poszczególne etapy realizacji – dostawcy, centrum logistycznego i przewoźnika,
· W przypadku niespodziewanych problemów producenta czy operatora logistycznego zostaje zaburzony łańcuch dostaw,
· Za każdy etap procesu odpowiada inny dostawca usług czy towarów, Twój nadzór ogranicza się jedynie do przyjmowania zamówień i bieżącej obsługi klienta.
Obsługujemy ładunki drobnicowe i pełno pojazdowe. Dysponujemy profesjonalną platformą przeładunkową (kilkadziesiąt doków przeładunkowych oraz dwie 24 metrowe rampy) dzięki czemu mamy możliwość obsługi większości typów pojazdów oraz ładunków.
Szukasz miejsca przeładunkowego dla swojego towaru? Dobrze trafiłeś.
Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą.
Sukces w branży e-commerce zależy m.in. od skutecznego marketingu oraz sprawnej logistyki. Co więc zrobić, aby obsługa sklepu internetowego była szybka i spełniała oczekiwania klientów? Rozwiązanie to fulfillment e-sklepu. Sprawdź, co kryje się za tym pojęciem i jak wygląda w praktyce.
Efektywny łańcuch dostaw to fundament działania wielu firm, m.in. sklepów internetowych oraz przedsiębiorstw produkcyjnych. Jaki ma z tym związek logistyka magazynowa? I co zrobić, aby zoptymalizować jej działanie? Dowiesz się tego w poniższym artykule
Efektywne funkcjonowanie firmy produkcyjnej jest ściśle powiązane z logistyką. Płynny łańcuch dostaw to bowiem jeden z najważniejszych elementów wpływających na wydajność produkcji. Co zrobić, aby zoptymalizować ten proces? Dowiedz się, co oznacza logistyka dla producentów oraz jaki ma związek z gospodarką magazynową.