- Główna
- Baza wiedzy
- Przeniesienie logistyki do nowego magazynu
Przeniesienie logistyki do nowego magazynu
25.08.2023, autor: Reslogistic
Sprawna logistyka powinna być efektywnym „krwioobiegiem” każdej firmy prowadzącej działalność e-commerce. Zwłaszcza, gdy zmienność rynku, oczekiwania klientów, rosnąca konkurencja wciąż stawiają nowe wymagania i zmuszają do wprowadzania coraz to nowych rozwiązań.
Cały ten proces można wziąć na swoje barki ponosząc odpowiedzialność za jego sprawą organizację kosztem czasu, środków, a i nierzadko zdrowia. Można też spróbować zlecić – powierzyć całą obsługę magazynową z obsługą sklepu e-commerce włącznie firmie zewnętrznej – operatorowi logistycznemu.
Podjęcie decyzji o rezygnacji z własnego magazynu nie należy do łatwych. Ale jeśli w Waszej firmie:
Zaczyna brakować powierzchni magazynowej;
Nie ma już czasu na obsługę zamówień;
Sprzedaż, z wyżej wymienionych powodów, uległa stagnacji;
Wysyłka sporej ilości zamówień staje się coraz bardziej uciążliwa i zbyt droga;
Coraz częściej zdarzają się pomyłki, opóźnienia i błędy w dystrybucji…
…to czas najwyższy by zainteresować się dostępnymi rozwiązaniami, jakie proponują operatorzy logistyczni. Jednak, zanim zdecydujecie się na wybór odpowiedniego partnera należy najpierw przemyśleć i określić własne potrzeby, których znajomość przez operatora, może pomóc usprawnić przechowywanie i dystrybucję towarów. Operatorzy logistyczni są w stanie obsługiwać i łączyć różne branże. W sposób fachowy i rzetelny zapewniają magazynowanie produktów – również artykułów wrażliwych i wymagających szczególnych warunków przechowywania. Z operatorem logistycznym odpada wiele uciążliwych i pochłaniających czas czynności, jak: pakowanie, prowadzenie magazynu czy obsługa kurierów. Ale i także: wyszukiwanie produktów pasujących do składanych zamówień, kompletacja zamówień, zabezpieczanie produktów przy wysyłce, pakowanie, drukowanie odpowiednich etykiet i ich naklejanie. Dodatkowo, partner logistyczny, jest w stanie zarządzać płynnością dostaw do odbiorców w szczycie sezonu lub zarządzać zwrotami.
Współpraca z operatorem logistycznym
Warto wiedzieć, że zlecenie obsługi firmie zewnętrznej powinno się opierać na współpracy. Choćby dotyczącej informacji o specyfice danego produktu – zwłaszcza w przypadku towarów nietypowych – i wszelkich danych o nim, w tym specjalnych warunków przechowywania, jeśli takie występują. Dotyczy to również nieschematycznego sposobu przyjęcia towaru i towarzyszących temu czynności, drodze wydawania towaru i związanych z nim procedurami dla pracowników magazynu. Wiedza o tym, w znaczny sposób, pomoże opracować strategiczne wskaźniki efektywności, jak choćby: terminowość i płynność dostaw czy stałe uzupełnianie zapasów, ale i także pomoże w optymalizacji właściwej wyceny usług.W przypadku niewielkiej firmy, która rozpoczyna działalność można – i w wielu przypadkach tak się dzieje – radzić sobie z logistyką samodzielnie. Do czasu… Z czasem jednak, obsługa czynności logistycznych zaczyna coraz mocniej absorbować pochłaniając przy tym coraz większe koszty. Trzeba wiedzieć, że utrzymywanie własnej infrastruktury magazynowej jest deklaracją długoterminową pochłaniającą środki i wymagającą sporego zasobu wiedzy. A co więcej, magazynowanie coraz większych ilości towaru, przy jednocześnie rosnących zamówieniach, zwykle stanowi nie lada wyzwanie. Z drugiej strony, wynajęcie dodatkowej powierzchni to nadprogramowy czas poświęcony na jej obsługę, koszty związane z ubezpieczeniem, zabezpieczeniem, zakupem odpowiedniego sprzętu i infrastruktury magazynowej, oprogramowaniem, zatrudnieniem dodatkowych pracowników, itp.
Wynajem magazynu zewnętrznego z logistyką to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści, szczególnie dla firm pragnących zwiększyć efektywność swoich operacji. Połączenie przestrzeni magazynowej z kompleksową obsługą logistyczną pozwala na płynniejsze zarządzanie łańcuchem dostaw. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą skoncentrować się na swoim głównym biznesie, zamiast zajmować się szczegółami związanymi z magazynowaniem i dystrybucją.
Sukces w branży e-commerce zależy m.in. od skutecznego marketingu oraz sprawnej logistyki. Co więc zrobić, aby obsługa sklepu internetowego była szybka i spełniała oczekiwania klientów? Rozwiązanie to fulfillment e-sklepu. Sprawdź, co kryje się za tym pojęciem i jak wygląda w praktyce.
Efektywny łańcuch dostaw to fundament działania wielu firm, m.in. sklepów internetowych oraz przedsiębiorstw produkcyjnych. Jaki ma z tym związek logistyka magazynowa? I co zrobić, aby zoptymalizować jej działanie? Dowiesz się tego w poniższym artykule